среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenia te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało fachowym okiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachetki te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało biegłym ślepiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, prostej obróbce a także względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub od razu obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy ogrodzenia Winylowe z Nowego Dworu Mazowieckiego na plot i furtę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie głazów na ogrodzenie PVC na plot i bramę ze sztachet, przybierają one wtenczas wielorakie tony czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak dużych złóż kroi się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno także siekać na sześciany o proporcjonalnych zarysach, używane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na małe, nieregularnych konturów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenia PCV stosuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia Winylowe na plot i bramę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu a także własnych zamiłowań forma kamiennych tafli może być różny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki oraz ogrodzenia PCV na ogrodzenie i furtę ze sztachetek unosi się z głazów przeróżnego obrysu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród fragmentów o nieregularnych układach, należy je właściwie zestawiać tzn. tak, by forma każdego kolejnego łączył się z uprzednim. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie PCV z Nakła nad Notecią z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają również mchem oraz wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać brud z powierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, aby głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий