понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie inaczej po prostu ��ywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty zwykle pełnia funkcje ogrodzenia, lecz nierzadko służą również za ozdobę. Przeważnie takie sztachety plastikowe stawia się w słonecznych miejscach, gdzie w mgnieniu oka rosną i mocno się zagęszczają. Bez liku wdzięku maja tez takie żywe ogrodzenia, jakie prowadza poprzez cieniste kąciki parku. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie plątanina witek względnie kwiatami komponują zajmujące wzrok obrazki, zaś rześka wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego ogrodzenia uspokaja oraz rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki jakie przeważają w skwerze, a także nasze upodobania a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko tez ekspansywnie rozkwitają, lecz wymagają również wiele przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe sztachety plastikowe mogą być niesłychanie cienkie, aczkolwiek powinno się je cyklicznie zmniejszać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się zastanawiać, gdyż takie ogrodzenie konstruuje się na lata, czasem nawet na pokolenia.


Zwykle zadowalający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje susze,
•błyskawicznie wzrasta,
•cyklicznie podcinany pięknie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek stanowi nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią cudownie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony ogrodu, zaś cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztachety z plastyku stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posiadłości. Jeśli mamy dużo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe plot było nadzwyczaj wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий